İnternet Deneyimlerimi Paylaştığım Blog

LightBlog
Responsive Ads Here

2/16/2017

Video Düzenleme Programı Vegas Pro

Sony Vegas Pro programını kısaca herkesin anlayabileceği şekilde  tanımlayacak olursak   bir video düzenleme programıdır. Fakat bu program sadece video düzenleme değil aynı zamanda fotoğraf düzenleme ve ses düzenleme gibi çeşitli etkinlik özelliklerine de sahip olan  profesyonel bir video editör programıdır.
Program, Sony Vegas Pro 14 olarak en son sürümüyle yenilenerek  2017 yılı itibari ile hizmet vermeye devam etmektedir. Eğer bilgisayarınızın ram özellikleri düşük seviyelerde ise eski sürümlerini de kullanabilirsiniz. Bu programı Windows Vista işletim sistemi  ve daha sonrasında çıkan bütün Microsoft işletim serilerinde  kullanabilmektesiniz. Sony vegas pro ilk olarak sadece ses düzenleme sistemi üzerine kurulmuş olan bir program olsa da daha sonraları kendini geliştirerek vidyo düzenleme, fotoğraf düzenleme gibi editör seçeneklerini barındırmaya başlamıştır. Sistemin ilk sahibi Sonic Foundry sadece ses editör programı olarak sistemi oluşturmuş ve  daha sonra bu programı Sony Creative Software yapımcısına devretmiştir.
Sony vegas pro programı günümüzde daha çok intro hazırlama konusunda  tercih edilmektedir. Youtube video kanalında kişiler kendilerine özel intro oluşturmak istediği zamanlarda Sony Vegas Tutorial derslerini takip ederek programın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olarak videolarını oluşturabilmektedirler. Program profesyonel video editör yapımcıları tarafından birçok beğeni toplamış ve çok tercih edilmektedir. Türkçe içeriği kısıtlı olmasına karşın internet üzerinde program hakkında birçok eğitim videosu üzerinden faydalanabilirsiniz.

Program Kullanımı Hakkında

Video düzenleme yapmak istiyorsanız düzenlemek istediğiniz videolarda kesme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Programda video düzenleme yapmak istiyorsanız seçenek olarak  videonun görüntü kısmı ve videonun ses kısmı olarak iki kısımdan meydana gelmektedir. Ses kısmından sesin yüksekliğinin ne derecede olabileceğinin ayarını gerçekleştirebilmektesiniz. Ya da video devamında sesin giderek yükselmesini veya alçaktan yükseğe doğru sesin giderek azalmasını istiyorsanız bu ayarı da yapabilmektesiniz. Video yavaşlatma ve video hızlandırma gibi daha birçok jenerik seçenekleri program bize sunmaktadır. Bu alternatif zengin içerikli donanımlı seçenekleri görüntü kısmında da gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin görüntünün videonun ilerleme aşamasında giderek kararmasını ve ya aydınlanmasını istiyor isek bunları da gerçekleştirebiliyoruz. 

8 yorum:

 1. özellikle çocukların videoları için şart böyle bir program teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Fatma hanım iyi günler.

   Sil
 2. Ben hitfilm 4 express'i tercih ediyorum.Ücretsiz ve Adobe Premier'den bile iyi olduğu söyleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemekte fayda var Baver tavsiyen için çok teşekkürler.

   Sil
 3. Bunu deneyeceğim, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim iyi günler...

   Sil
 4. Daha önce indirip kullandığım bir program gayet kullanışlı 14 sürümüne kadar gelmiş mi yahu yaşlanıyorum vallahi :) en son bu programı LoL videoları yaparken kullanmıştım youtube kanalımda. Tanıtım için tavsiye için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gayet kullanışlı bir program dediğin gibi ilk bakışta çok karmaşık gelse de zamanla çözüyorsun herşeyini.

   Sil

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.