İnternet Deneyimlerimi Paylaştığım Blog

LightBlog
Responsive Ads Here

2/22/2017

Oyun Bilgisayarı Hakkında İpuçları

Oyun Bilgisayarı Hakkında İpuçları
Oyun Bilgisayarı Hakkında İpuçları


Günümüz oyunları için uygun sistem gereksinimleri yüksek olduğundan dolayı, oyun bilgisayarlarından olan beklenti de sürekli daha fazlasına yönlendirmektedir. Yeni bir oyun bilgisayarı almayı ya da toplamayı düşünüyorsanız, oyun bilgisayarları hakkında ipuçlarını gözden geçirmeniz, doğru seçim yapabilmeniz adına önemlidir.

Eğer yeni bir oyun bilgisayarı toplamayı düşünüyorsanız, işe ilk olarak, anakartın, günümüz bilgisayar bileşenlerine uygun olması ile başlamalısınız. Skylake sistem ve DDR4 RAM'lerin desteklenmediği bilgisayarların, artık oyun bilgisayarı şeklinde nitelendirilmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle anakartın, bu gelişmişliğe uyumlu olması gerekmektedir.

Pek çok kullanıcı, anakart sonrasında, oyun bilgisayarında RAM'in önemli olduğunu düşünür ve 32 GB RAM dahi arandığını, hatta alındığını görebilirsiniz. Oysa ki, en iyi ayarları ile oynanan yüksek performans gerektiren bir oyun için dahi en çok 7 GB RAM yeterli olmaktadır. 8 GB RAM bu nedenle sizin için yeterli olacaktır... Ancak, eğer oyun oynarken, internette de gezinip, bir kaç sekmeyi de aynı anda açmayı düşünüyorsanız, RAM değerini arttırabilirsiniz.

Oyun bilgisayarları hakkında ipuçları
verirken, aslında RAM'den çok daha önemli bir bileşene gelmemiz gerekir ki o da ekran kartıdır. Ekran kartı, oynanacak olan oyunun kalitesi üzerinde direkt bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, belleğinin kaç GB olduğundan çok, grafik işlemcisinin kaç bit olduğuna bakmalısınız. 256 bit grafik işlemci ile her oyunu çok rahat açabilirsiniz, 128 bit de idare edebilir, ama 64 bit grafik işlemci, oyun bilgisayarı değil, günlük kullanım bilgisayarları için yeterlidir.

Depolama alanı ise sonraki dikkat edilmesi gereken özelliktir. Depolama alanı büyük olmalıdır; ancak, harddiskin SSD olması daha önemlidir. SSD disklerin sunmuş olduğu hız, sıradan bir harddiskin sunmuş olduğu hızdan çok daha yüksektir.

Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşmaya devam ederken, işlemcinin de güçlü olması gerektiğinden söz etmeden geçmeyelim. Ama daha da önemlisi soğutucu fandır. Bilgisayarınız ne kadar iyi ve üstün özellikli olursa olsun, iyi bir şekilde soğutulmuyorsa, hızda problem yaşayacağınızı unutmamalısınız. Bu anlamda sıvı soğutucular günümüzde çok tercih edilmektedir. Ayrıca işlemci fanının da iyi olması gerektiğini unutmamalısınız...

Kısacası, iyi bir oyun bilgisayarı için biraz paraya kıymanız gerekecektir...

2 yorum:

  1. Güzel derli toplu bir yazı..Oyun oynamak çok eğlenceli ama çok masraflı..Bu arada görseldeki kasa da çok havalıymış..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Okurlarım için özenli yazı hazırlamaya çalışıyorum sürekli, o kasa bende olsun yapamayacağım bir şey yok :)

      Sil

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.