İnternet Deneyimlerimi Paylaştığım Blog

LightBlog
Responsive Ads Here

2/20/2017

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ekran Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar bileşenlerinin en önemli parçalarından bir tanesi olan ekran kartı, hem görüntü kalitesi, hem de oyun keyfi için önemlidir. İster bilgisayar alın, isterseniz de kullanmakta olduğunuz bilgisayarın donanımını güçlendirin, ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Kullanıcıların, ekran kartı seçiminde yaptıkları bir yanlış vardır ki o da, almayı düşündükleri ekran kartının kaç GB belleğe sahip olduğuna bakmaktır. Ancak bellek aslında sadece, monitör çözünürlüğü Full HD ve üzeri ise ve oynanan oyunlar en yüksek ayar ile oynanacak olursa önem taşıyacaktır. Aynı büyüklükte belleğe sahip iki farklı ekran kartı fiyatı arasında bir uçurum bulunmasının temel nedeni aslında budur.

Eğer yeni bir bilgisayar alınacaksa ve toplama durumu söz konusu değilse, markalar, söz konusu bilgisayara uyumlu ekran kartını zaten kullanmıştır. Ancak düşünülen şey, yeni bir bilgisayar toplamak ya da var olan bilgisayarın donanımını iyileştirmek ise o halde dikkat edilmesi gereken iki temel unsur vardır:

1) Ekran kartının kullanmakta olduğu enerji yükü:  Alınacak olan kartın kullandığı enerji yükü 500W ise, bilgisayarın PSU gücü de 500W ise bu şu anlama gelecektir: O bilgisayarda sadece ekran kartını çalıştırabilirsiniz; diğer parçalar için gerekli enerjiyi sağlayacak PSU, bilgisayar içerisinde yoktur.

2) Ekran kartı slotları: Anakart üzerinde bulunan slotlarla ekran kartı slotları uyumlu olmalıdır. Aksi halde, almış olduğunuz ekran kartı, anakart üzerinde çalışsa dahi, performans en az %8'lik değer kaybı yaşayacaktır.

Bu bilgilerin sonrasında kendinize, alacağınız ekran kartını ne için kullanacağınızı sormalısınız. Günlük kullanımlar için üstün özelliklere sahip, pahalı bir ekran kartına ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak 3D modelleme yapacak ya da oyun oynayacaksanız, giriş seviyesi bir ekran kartı işinize yaramaz.

AMD mi Nvidia ekran kartı mı almaya karar vermeniz konusunda ise markadan daha önemli şeylerin bulunduğunu hatırlamanız gerekecektir. Yonga setinin 64, 128 ya da 256 bit oluşu önemlidir. 256 bit ile daha performanslı kullanım elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, ekran kartı üzerinde kaç fan bulunduğu da önemlidir. Bir yerine iki fanlı bir ekran kartı her zaman tercih sebebidir.

1 yorum:

  1. psu nun yeterli olması gerek ve de işlemci ile dengeli çalışması gerek. En önemli etken.

    YanıtlaSil

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.